Call to Action

To Help International Students

ICE recently announced barring entry to the United States for F-1/M-1 international students taking online classes full-time during the upcoming fall semester. This website takes live data from this spreadsheet and allows you to filter through your classes based on your major!

Attention UNC-CH International Students:

The University is hosting an information session TOMORROW (07/09) and 07/10 about the new SEVP guidelines.

UNC Chapel-Hill Classes for International Students

Subject Course Number Class Name Days of Week Start Time (EST) End Time (EST) Instructor Name Class Type Course Credits Additional Notes (Ex: Major Restrictions
AAAD 231 African American History since 1865 TTH 3:00 PM 4:15 PM Ronald Williams Hybrid 3
AAAD 101 Introduction to Africa Multiple sections available - - - Hybrid 3
AAAD 130 Introduction to African American and Diaspora Studies Multiple sections available - - - Hybrid 3
AAAD 212 Africa in the Global System TTH 11:30 AM 12:45 PM - Hybrid 3
AAAD 240 African American Politics TTH 4:45 PM 6:00 PM Ronald Williams Hybrid 3
AAAD 250 The African American in Motion Pictures: 1900 to the Present T 4:45 PM 7:35 PM Charlene Regester Hybrid 3
AAAD 303 Islamic Cultures in Contemporary Africa MWF 10:40 AM 11:30 AM Samba Camara Hybrid 3
AAAD 284 Contemporary Perspectives on the African Diaspora in the Americas TTH 3:00 PM 4:15 PM Joseph Jordan Hybrid 3
AAAD 288 Black Popular Cultures: Global Scopes MW 5:20 PM 6:35 PM Samba Camara Hybrid 3
AAAD 315 Political Protest and Conflict in Africa MWF 2:40 PM 3:30 PM Michael Lambert Hybrid 3
AAAD 318 Politics of Art in Africa TTH 11:30 AM 12:45 PM David Pier Hybrid 3
AAAD 344 African American Theatre: Exploring Legacy and Contemporary Voices M 5:00 PM 7:50 PM Howard Craft Hybrid 3
AAAD 356 The History of Hip-Hop Culture TTH 9:45 AM 11:00 AM - Hybrid 3
AAAD 400 The Challenges of Democratic Governance in Africa TTH 3:00 PM 4:15 PM - Hybrid 3
AAAD 421 Introduction to the Languages of Africa MWF 5:20 PM 6:10 PM Mohamed Mwamzandi Hybrid 3
AAAD 430 African American Intellectual History TTH 9:45 AM 11:00 AM Claude Clegg Hybrid 3
ANTH 232 Ancestral Maya Civilizations MWF 4:00 PM 4:50 PM Patricia Mcanany Hybrid 3
ANTH 250 Archaelogy of North America TTH 1:15 PM 2:30 PM Vincas Steponaitis Hybrid 3
ARTH 387 20th-Century African American Art MWF 1:20 PM 2:10 PM John Bowles Hybrid 3
ASIA 332 The Story of Rama in India TTH 9:45 PM 11:00 AM Pamela Lothspeich Hybrid 3
BIOL 514 Evolution and Development TTH 11:30 AM 12:45 PM David Pfennig Hybrid 3
BIOL 537 Biotechnology and Synthetic Biology TTH 11:30 AM 12:45 PM Jason Reed Hybrid 3
BIOL 639 Seminar in Plant Molecular and Cell Biology TTH 9:45 AM 11:00 AM Joseph Kieber Hybrid 3
BUSI 406 Principles of Marketing T 9:45 AM 11:00 AM Claudia Kubowicz Malhotra Hybrid 3
CHEM 550 Synthetic Chemistry Laboratory I Multiple sections available - - - Hybrid 2
CHEM 420 Introduction to Polymers MWF 9:20 AM 10:10 AM Aleksandr Zhukhovitskiy Hybrid 3
CHEM 421 Synthesis of Polymers MWF 9:20 AM 10:10 AM Frank Leibfarth Hybrid 3
CHEM 422 Physical Chemistry of Polymers TTH 8:00 AM 9:15 AM Sergey Sheyko Hybrid 3
CHEM 445 Electroanalytical Chemistry TTH 11:30 AM 12:45 PM Jeffrey Dick Hybrid 3
CHEM 447 Bioanalytical Chemistry TTH 9:45 AM 11:00 AM Mark Schoenfish Hybrid 3
CHEM 450 Intermediate Inorganic Chemistry MWF 9:20 AM 10:10 AM Michael Gagne Hybrid 3
CHEM 451 Theoretical Inorganic Chemistry MWF 10:40 AM 11:30 AM Cynthia Schauer Hybrid 3
CHEM 463 Bioorganic Chemistry MW 4:00 PM 5:15 PM Abigail Knight Hybrid 3
CHEM 466 Advanced Organic Chemistry I TTH 9:45 AM 11:00 AM Sidney Wilkerson-Hill Hybrid 3
CHEM 469 Organometallics and Catalysis TTH 8:00 AM 9:15 AM Jeffrey Johnson Hybrid 3
CHEM 470 Fundamentals of Materials Science MWF 1:20 PM 2:10 PM Scott Warren Hybrid 3
CHEM 482 Physical Chemistry II MWF 10:40 AM 11:30 AM Joanna Atkin Hybrid 3
CHEM 486 Introduction to Quantum Chemistry TTH 11:30 AM 12:45 PM Andrew Moran Hybrid 3
CHIN 313 Advanced Written Chinese TTH 3:00 PM 4:15 PM Staff Hybrid 3
CLAR 380 Life in Ancient Pompeii Hybrid 3
CLAR 244 Greek Archaeology TTH 4:45 PM 6:00 PM Donald Haggis Hybrid 3
CLAS 133 Epic and Tragedy MWF 10:40 AM 11:30 AM Suzanne Lye Hybrid 3
CMPL 256 Love Classical Persian Poetry TTH 9:45 AM 2:30 PM Claudia Yaghoobi Hybrid 3
CMPL 220 Global Authors: Jane Austen TTH 11:30 AM 12:45 PM Inger Brodey Hybrid 3
COMM 490 Special Topics in Communication Studies M 5:45 PM 8:35 PM Virgil Balthrop Hybrid 3
COMM 500 Visual and Material Rhetoric MWF 1:20 PM 2:10 PM Carole Blair Hybrid 3
COMM 690 Advanced Topics in Communication Studies TTH 1:15 PM 2:30 PM Julia Haslett Hybrid 3
COMP 283 Discrete Structures TTH 3:00 PM 4:15 PM Jack Snoeyink Hybrid 3
COMP 521 Files and Databases TTH 3:00 PM 4:15 PM Leonard McMillan Hybrid 3
COMP 590 Special Topics TTH 9:45 AM 11:00 AM Samarjit Chakraborty Hybrid 3
COMP 535 Introduction to Computer Security Other 8:00 AM 9:15 AM Newman Monrose Hybrid 3
DRAM 79 First-Year Seminar: The Heart of the Play: Fundamentals of Acting, Playwriting, and Collaboration MW 12:00 PM 1:15 PM Mark Perry Hybrid 3
DRAM 83 First-Year Seminar: Spectacle in the Theatre TTH 9:45 AM 11:00 AM David Navalinsky Hybrid 3
DRAM 87 First-Year Seminar: Style: A Mode of Expression MW 12:00 PM 1:15 PM Anne Coble Hybrid 3
DRAM 135 Acting for Nonmajors Multiple sections available - - - Hybrid 3
DRAM 120 Play Analysis Multiple sections available - - - Hybrid 3
DRAM 140 Voice Training I Multiple sections available - - - Hybrid 3
DRAM 150 Beginning Acting for the Major MWF 8:00 AM 8:50 AM Khalil Lesaldo Hybrid 3
DRAM 170 The Playful Actor: Theatre Games and Improvisation TTH 9:45 AM 11:00 AM Julia Gibson Hybrid 3
DRAM 191 Technical Methods: Scenery MWF 2:40 PM 4:30 PM Hybrid 3
DRAM 192 Technical Methods: Costume MWF 2:40 PM 4:30 PM Sherry Wu Hybrid 3
DRAM 193 Production Practicum MWF 4:40 PM 5:30 PM - Hybrid 3
DRAM 277 Introduction to Theatrical Design TTH 11:30 AM 12:45 PM Anne Coble Hybrid 3
DRAM 281 Theatre History and Literature I MWF 10:40 AM 11:30 AM Greg Kable Hybrid 3
DRAM 468 Lighting Design I TTH 3:00 PM 4:15 PM David Navalinsky Hybrid 3
DRAM 300 Directing M 2:40 PM 5:10 PM Kathy Williams Hybrid 3
ECON 345 Public Policy Towards Business MWF 4:00 PM 4:50 PM Garrett Scott Hybrid 3
ECON 380 The Economics of Labor Relations MWF 9:20 AM 10:10 PM Estonia Black Hybrid 3
ECON 416 Behavioral economics TTH 8:00 AM 9:15 AM Sergio Hybrid 3
ECON 440 Analysis of Public Finance TTH 8:00 AM 9:15 AM Qing Gong Hybrid 3
ECON 580 Advanced Labor Economics TTH 11:30 AM 12:45 PM Klara Peter Hybrid 3
EDUC 317 Dynamics of Effective Leadership T 3:00 PM 4:00 PM Sydney Howell Hybrid 3
EDUC 101 First Year Thriving Multiple sections available - - - Hybrid 3
EDUC 111 Career Exploration THURS 9:45 AM 10:35 AM Tamara Taylor Hybrid 1
EDUC 309 An Examination of Quality and the Pursuit of Betterness THURS 3:00 PM 6:00 PM Sydney Howell Hybrid 1
EDUC 150 The Science of Learning (Intensive) WED 5:00 PM 5:50 PM Mary Ewing Hybrid 1
EDUC 318 Peer Leadership in the University Environment Multiple sections available - - - Hybrid 3
EDUC 325 Introduction to Counseling and Coaching WED 3:35 PM 6:20 PM Sara Walter Hybrid 3
EDUC 387 Peer Tutoring Multiple sections available - - - Hybrid 3
EDUC 570 History of American Higher Education TTH 1:15 PM 2:30 PM Daniel Kasik Hybrid 3
ENEC 368 Living Things, Wilderness, and Ecosystems MWF 2:40 PM 3:30 PM Francesco Nappo Hybrid 3
ENEC 567 Ecological Analyses and Application TTH 3:00 PM 4:15 PM Clark Gray Hybrid 3
ENEC 201 Introduction to Environment and Society Honors MWF 10:40 AM 11:30 AM Gregory Gangi Hybrid 4
ENEC 330 Principles of Sustainability TTH 11:30 AM 12:45 PM Lama BouFajredin Hybrid 3
ENGL 105 English Composition & Rhetoric Multiple sections available - - - Hybrid
ENGL 147 Mystery Fiction MWF 1:20 PM 2:10 PM Kelli Holt Hybrid 3
ENGL 100 Basic Writing TTH 9:45 AM 11:00 AM Joseph Fletcher Hybrid 3
ENGL 118 Storytelling and Game Development TTH 1:15 PM 2:30 PM Courtney Rivard Hybrid 3
ENGL 120 British Literature, Medieval to 18th Century TTH 9:45 AM 11:00 AM Jessica Wolfe Hybrid 3
ENGL 121 British Literature, 19th and Early 20th Century TTH 9:45 AM 11:00 AM Pamela Cooper Hybrid 3
ENGL 123 Introduction to Fiction Multiple sections available - - - Hybrid 3
ENGL 124 Contemporary Literature MWF 2:40 PM 3:30 PM Thomas Reinert Hybrid 3
ENGL 125 Introduction to Poetry Multiple sections available - - - Hybrid 3
ENGL 127 Writing about Literature MWF 4:00 PM 4:50 PM Anneke Schwob Hybrid 3
ENGL 128 Major American Authors TTH 1:15 PM 2:30 PM Sean Dileonardi Hybrid 3
ENGL 129 Literature and Cultural Diversity TTH 4:45 PM 6:00 PM Soren Palmer Hybrid 3
ENGL 132 First-Year Honors: Introduction to Fiction Writing MW 10:40 AM 11:55 AM Daniel Wallace Hybrid 3
ENGL 140 Introduction to Gay and Lesbian Culture and Literature TTH 3:00 PM 4:15 PM Wendy Weber Hybrid 3
ENGL 143 Film and Culture TTH 3:00 PM 4:15 PM Bradley Hammer Hybrid 3
ENGL 144 Popular Genres TTH 9:45 AM 11:00 AM Eleanor Griggs Hybrid 3
ENGL 148 Horror MWF 12:00 PM 12:50 PM Forrest Curtain Hybrid 3
ENGL 149 Digital and Multimedia Composition MWF 4:00 PM 4:50 PM Tyler Easterbrook Hybrid 3
ENGL 155 The Visual and Graphic Narrative TTH 9:45 AM 11:00 AM Jared Powell Hybrid 3
ENGL 190 Exploring Topics in English Studies MWF 10:40 AM 11:30 AM Tyler Bunzey Hybrid 3
ENGL 219 The American Novel Multiple sections available - - Philip Gura Hybrid 3
ENGL 221 American Literature, 1900-2000 TTH 4:45 PM 6:00 PM Leslie Frost Hybrid 3
ENGL 223 Chaucer MWF 10:40 AM 11:30 AM Helen Cushman Hybrid 3
ENGL 224 Survey of Medieval English Literature, excluding Chaucer MWF 12:00 PM 12:50 PM Helen Cushman Hybrid 3
ENGL 227 Literature of the Earlier Renaissance TTH 1:15 PM 2:30 PM Jessica Wolfe Hybrid 3
ENGL 234 The British Novel from 1870 to WWII TTH 1:15 PM 2:30 PM Pamela Cooper Hybrid 3
ENGL 235 Studies in Jane Austen TTH 8:00 AM 9:15 AM James Thompson Hybrid 3
ENGL 266 Science and Literature MWF 2:40 PM 3:30 PM Margaret O'Shaugnessy Hybrid 3
ENGL 283 Life Writing MW 5:45 PM 7:00 PM Stephen Gutierrez Hybrid 3
ENGL 406 Advanced Fiction Writing MW 4:00 PM 5:15 PM Daniel Wallace Hybrid 3
ENGL 610 Science as Literature THURS 3:00 PM 6:00 PM Jane Thraikill Hybrid 3
ENVR 230 Environmental Health Issues TTH 9:45 AM 11:00 AM Radhika Dhingra Hybrid 3
ENVR 419 Chemical Equilibria in Natural Waters TTH 11:30 AM 12:45 PM Orlando Coronell Nieto Hybrid 3
ENVR 451 Elements of Chemical Reactor Engineering TTH 3:00 PM 4:15 PM William Vizuete Hybrid 3
ENVR 468 Temporal GIS and Geostatistics TTH 9:45 AM 11:00 AM Marc Serre Hybrid 3
ENVR 582 Sanitation for Development TTH 9:45 AM 11:00 AM Aaron Salzberg Hybrid 3
ENVR 630 Systems Biology in Environmental Health TTH 11:30 AM 12:45 PM Rebecca Fry Hybrid 3
ENVR 675 Air Pollution, Chemistry, and Physics MW 2:40 PM 3:55 PM James West Hybrid 3
ENVR 668 Methods of Applied Mathematics I TTH 1:15 PM 2:30 PM Katherine Newhall Hybrid 3
EXSS 380 Neuromuscular Control/Learning TTH 1:15 PM 2:30 PM Brian Pietrisimone Hybrid 3
EXSS 180 Physical Activity in Contemporary Society Multiple sections available - - Sherry Salyer Hybrid 3
EXSS 207 Coaching Principles MWF 12:00 PM 1:50 PM Sherry Salyer Hybrid 3
EXSS 265 Fundamentals of Sports Medicine TTH 9:45 AM 11:00 AM Johna Mihalik Hybrid 3
EXSS 376 Physiological Basis of Human Performance MW 9:20 AM 10:10 AM Erik Hanson Hybrid 3
EXSS 475 Functional Anatomy MWF 12:00 PM 12:50 PM Meredith Petschauer Hybrid 3
EXSS 478 Sports Performance Training TTH 9:45 AM 11:00 AM James Ayscue Hybrid 3
EXSS 580 Neuromechanics of Human Movement TTH 1:15 PM 2:30 PM Adam Kiefer Hybrid 3
GEOG 228 Urban Geography MWF 9:20 AM 10:10 AM Nina Martin Hybrid 3
GEOG 266 Society and Environment in Southeast Asia MWF 4:00 PM 4:50 PM Christian Lentz Hybrid 3
GEOL 520 Data Analysis in Earth Sciences TTH 3:00 PM 4:15 PM Jonathan Lees Hybrid 3
HIST 121 History of Religion in North America MWF 10:40 AM 11:30 AM Joseph Block Hybrid 3
HIST 128 American History Since 1865 MW 1:20 PM 2:10 PM William Sturkey Hybrid 3
HIST 136 History of India, Pakistan, and Bangladesh: South Asia since 1750 MW 5:45 PM 7:00 PM Rachel Cochran Hybrid 3
HIST 140 The World since 1945 MWF 4:00 PM 4:50 PM Mark Reeves Hybrid 3
HIST 151 European History to 1650 MWF 12:00 PM 12:50 PM Lloyd Kramer Hybrid 3
HIST 156 The British Empire, 1815-1994 MWF 4:00 PM 4:50 PM Morgan Wilson Hybrid 3
HIST 178 Honors Seminar in Modern European History T 4:45 PM 7:15 PM Klaus Larres Hybrid 3
HIST 251 The Thirty Years War (1618-1648) MWF 2:40 PM 3:30 PM Terence McIntosh Hybrid 3
HIST 261 France, 1870-1940 MWF 10:40 AM 11:30 AM Maximillian Owre Hybrid 3
HIST 268 War, Revolution, and Culture: Trans-Atlantic Perspectives, 1750-1850 MWF 12:00 PM 12:50 PM Steven Weber Hybrid 3
HIST 311 Ghettos and Shtetls? Urban Life in East European Jewish History MW 5:00 PM 6:15 PM Karen Auerbach Hybrid 3
HIST 508 Europe and Humanitarian Aid since 1945 WED 5:00 PM 7:30 PM - Hybrid 3
HIST 511 9/11 in World History TTH 4:45 PM 6:00 PM Eren Tasar Hybrid 3
HIST 526 History of the Andes TTH 4:45 PM 6:00 PM Kathryn Burns Hybrid 3
HIST 532 History of Cuba TTH 3:00 PM 4:15 PM Louis Perez Hybrid 3
HIST 578 Transatlantic Relations and Contemporary Geo-Politics from the Cold War to the Present THURS 4:45 PM 7:15 PM Klaus Larres Hybrid 3
HIST 489 The History of the 2008 Financial Crisis TTH 9:45 AM 11:00 AM Benjamin Waterhouse Hybrid 3
ITAL 320 Italian Cities and Culture TTH 11:30 AM 12:45 PM Serenella Iovino Hybrid 3
KOR 101 Korean 101 Multiple sections available - - - Hybrid 4
LATN 101 Elementary Latin 1 Multiple sections available 8:00 AM 8:50 AM Ryan Baldwin Hybrid 4
LATN 102 Elementary Latin 2 Other 5:20 PM 6:20 PM Nicholas Bolig Hybrid 4
LATN 203 Intermediate Latin 1 MWF 8:00 AM 8:50 AM Sarah Eisenlohr Hybrid 3
LING 200 Phonology TTH 4:45 PM 6:00 PM Alfred Moreton Hybrid 3
LING 203 Language Acquisition and Development TTH 9:45 AM 11:00 AM Misha Becker Hybrid 3
LING 526 Second-Language Phonetics and Phonology TTH 1:15 PM 2:30 PM Alfred Moreton Hybrid 3
LING 540 Mathematical Linguistics TTH 11:30 AM 12:45 PM Katya Pertsova Hybrid 3
LING 545 Language and Mind TTH 3:30 PM 4:15 PM Katya Pertsova Hybrid 3
LING 520 Linguistic Phonetics MWF 2:40 PM 3:30 PM Jennifer Smith Hybrid 3
MATH 381 Discrete Mathematics TTH 3:00 PM 4:15 PM - Hybrid 3
MATH 566 Numerical Analysis TTH 11:30 AM 12:45 PM David Adalsteinsson Hybrid 3
MATH 118 Aspects of Modern Mathematics TTH 1:15 PM 2:20 PM Dmitro Golovanich Hybrid 3
MATH 347 LINEAR ALGEBRA FOR APPL MWF 1:20 PM 2:10 PM Hans Christianson Hybrid 3
MATH 548 Combinatorics TTH 3:00 AM 4:15 AM Hybrid 3
MATH 528 Mathematical Methods for Physical Sciences TTH 1:15 AM 2:30 AM Hybrid 3
MATH 110 Algebra Multiple sections available - - - Hybrid 3
MATH 116 Intuitive Calculus MWF 1:20 PM 2:10 PM Samuel Bubnovich Hybrid 3
MATH 118 Aspects of Modern Mathematics Multiple sections available - - - Hybrid 3
MATH 119 Introduction to Mathematical Modeling TTH 3:00 PM 4:15 PM Jordan Brown Hybrid 3
MATH 130 Precalculus Mathematics Multiple sections available - - - Hybrid 3
MATH 152 Calculus for Business and Social Sciences MWF 4:00 PM 4:50 PM Gary Moon Hybrid 3
MATH 231 Calculus I TTH 11:30 AM 12:45 PM Linda Green Hybrid 3
MATH 232 Calculus II (Honors) MWF 2:40 PM 3:30 PM Lev Rozansky Hybrid 3
MATH 233 Calculus of Functions of Several Variables TTH 1:15 PM 2:30 PM Michael Taylor Hybrid 3
MATH 294 Undergraduate Seminar in Mathematics WED 4:40 PM 6:00 PM Justin Sawon Hybrid 1
MATH 347 Linear Algebra For Applications MWF 1:20 PM 2:10 PM Hans Christianson Hybrid 3
MATH 381 Discrete Mathematics Multiple sections available - - - Hybrid 3
MATH 383 First Course in Differential Equations Multiple sections available - - - Hybrid 3
MATH 521 Advanced Calculus I MWF 2:40 PM 3:30 PM Cris Negron Hybrid 3
MATH 523 Functions of a Complex Variable with Applications MWF 4:00 PM 4:50 PM Jim Thomas Hybrid 3
MATH 551 Euclidean and Non-Euclidean Geometries TTH 11:30 AM 12:45 PM Prakash Belkale Hybrid 3
MATH 564 Mathematical Modeling in the Life Sciences MWF 2:40 PM 3:30 PM Sorin Mitran Hybrid 3
MATH 566 Introduction to Numerical Analysis TTH 11:30 AM 12:45 PM David Adalsteinsson Hybrid 3
MATH 653 Introductory Analysis MWF 9:20 AM 10:10 AM Jason Metcalfe Hybrid 3
MATH 661 Scientific Computation I MW 10:40 AM 11:55 AM Boyce Griffith Hybrid 3
MATH 668 Methods of Applied Mathematics I TTH 1:15 PM 2:30 PM Katherine Newhall Hybrid 3
MATH 676 Modules, Linear Algebra, and Groups MWF 4:00 PM 4:50 PM David Rose Hybrid 3
MATH 680 Geometry of Curves and Surfaces TTH 9:45 AM 11:00 AM Yaiza Canzani Garcia Hybrid 3
MEJO 651 Workroom FashionMash Product Design TTH 11:30 AM 12:45 PM Dana McMahan Hybrid 3
MEJO 121 Introduction to Digital Storytelling Multiple sections available - - - Hybrid 3
MEJO 153 Writing and Reporting Multiple sections available - - - Hybrid 3
MEJO 137 Principles of Advertising and Public Relations Multiple sections available - - - Hybrid 3
MEJO 180 Foundations of Photojournalism Multiple sections available - - Patrick Davison Hybrid 3
MEJO 187 Foundations of Interactive Media Multiple sections available - - - Hybrid 3
MEJO 182 Foundations of Graphic Design TTH 8:00 AM 9:45 AM Spencer Barnes Hybrid 3
MEJO 245 Sports and the Media T 6:30 PM 7:45 PM Timothy Crothers Hybrid 1
MEJO 332 Public Relations Writing Multiple sections available - - - Hybrid 3
MEJO 334 Visual Design for Strategic Communication Multiple sections available - - Lisa Villamil Hybrid 3
MEJO 187 Foundation of interactive media TTH 7:00 PM 8:45 PM Sipes Hybrid 3
NSCI 421 Principles of Brain Circuits MWF 10:40 AM 11:30 AM William Snider Hybrid 3
PHIL 155 Truth and Proof: Introduction to Mathematical Logic TTH 8:00 AM 9:15 AM Yifan Li Hybrid 3
PHIL 275 Moral and Philosophical Issues of Gender in Society MWF 8:00 AM 8:50 AM Gabrielle Marie Balance Hybrid 3
PHIL 360 Major Developments in Ethics: Historical and Philosophical Perspectives TTH 3:00 PM 4:15 PM Ian Cruise Hybrid 3
PHIL 432 The Beginnings of Analytic Philosophy THURS 5:15 PM 7:45 PM Alan Nelson Hybrid 3
PHYA 0 Any Multiple sections available - - - Hybrid 1
PHYS 106 Inquiry into the Physical World TTH 3:00 PM 5:30 PM Alice Churukian Hybrid 4
PHYS 118 Introductory Calculus-based Mechanics and Relativity Multiple sections available - - Duane Deardorff, Lu-Chang Qin, Stefan Jeglinski Hybrid 4
PHYS 211 Intermediate Electromagnetism TTH 6:30 PM 7:45 PM Rene Lopez Hybrid 3
PHYS 331 Numerical Techniques for the Sciences I MWF 1:20 PM 2:10 PM Amy Oldenburg Hybrid 3
PHYS 351 Electronics I TTH 9:45 AM 11:00 AM Sean Washburn Hybrid 3
PLCY 330 Negotiation and Mediation: The Practice of Conflict Management T 3:00 PM 5:30 PM Shai Tamari Hybrid 3
PLCY 575 Innovation, Science, and Public Policy MW 9:20 AM 10:35 AM Maryann Feldman Hybrid 3
POLI 100 American Democracy in Changing Times MWF 9:20 AM 10:10 AM Kevin Roach Hybrid 3
POLI 452 Africa and International Conflict TTH 4:45 PM 6:00 PM Navin Bapat Hybrid 3
POLI 276 Major Issues in Political Theory TTH 1:15 PM 2:30 PM Susan Bickford Hybrid 3
POLI 280 American Political Thought MWF 12:00 PM 12:50 PM Matthew Young Hybrid 3
POLI 469 Conflict/Intervention in Former Yugoslavia TTH 1:15 PM 2:30 PM Robert Jenkins Hybrid 3
POLI 271 Modern Political Thought MW 10:40 AM 11:30 AM Jeff Spinner-Halev Hybrid 3
POLI 411 Civil Liberties under the Constitution TTH 11:30 AM 12:45 PM Kevin Mcguire Hybrid 4
POLI 255 International Migration THURS 3.30pm 6:00 PM Niklaus Steiner Hybrid 3
POLI 271 Modern Political Thought MW 10:40 AM 11:30 AM Jeff Spinner-Halev Hybrid 3
POLI 100 American Democracy in Changing Times MWF 9:20 AM 10:10 AM Kevin Roach Hybrid 3
POLI 100 American Democracy in Changing Times (Honors) TTH 9:45 AM 11:00 AM Jason Roberts Hybrid 3
POLI 150 International Relations and Global Politics Multiple sections available - - - Hybrid 3
POLI 201 Politics of Bureaucracy Multiple sections available - - - Hybrid 3
POLI 205 Politics in the US States MWF 10:40 AM 11:30 AM Christian Caron Hybrid 3
POLI 206 Race and the Right to Vote in the United States TTH 6:30 PM 7:45 PM Andreas Jozwiak Hybrid 3
POLI 211 Political Psychology: An Introduction MWF 9:20 AM 10:10 AM Amanda Aziz Hybrid 3
POLI 272 The Ethics of Peace, War, and Defense TTH 8:00 AM 9:15 AM Alexander Quanbeck Hybrid 3
POLI 281 Data in Politics I: An Introduction TTH 1:15 PM 2:30 PM Lucy Martin Hybrid 3
POLI 431 African Politics and Societies TTH 4:45 PM 6:00 PM Lucy Martin Hybrid 3
POLI 452 Africa and International Conflict TTH 4:45 PM 6:00 PM Navin Bapat Hybrid 3
POLI 469 Conflict and Intervention in the Former Yugoslavia TTH 1:15 PM 2:30 PM Robert Jenkins Hybrid 3
POLI 476 The Political Theory of the American Founding TTH 9:45 AM 11:00 AM Matthew Weidenfeld Hybrid 3
POLI 490 Advanced Special Topics in Political Science TTH 1:15 PM 2:30 PM Dominic Nyhuis Hybrid 3
PORT 101 Elementary Portuguese 1 MWF 9:20 AM 10:10 AM Santiago Gesteira Hybrid 3
PSYC 330 Cognitive Psychology TTH 6:30 AM 7:45 AM Peter Gordon Hybrid 3
PUBA 401 State/Local Governance M 4:00 PM 6:50 PM Emily Gangi Hybrid 3
RELI 162 Catholocism Today: An Introduction to the Contemporary Catholic Church TTH 1:15 PM 2:30 PM Evyatar Marienberg Hybrid 3
RELI 163 Critical Issues in Western Religious Thought TTH 1:15 PM 2:30 PM Randall Styers Hybrid 3
RELI 185 Women/Gender/Islam TTH 3:00 PM 4:15 PM Juliane Hammer Hybrid 3
RELI 207 Jesus in the Early Christian Gospels MWF 9:20 AM 10:10 AM Benjamin Sheppard Hybrid 3
RELI 289 Muhammad and the Qur'an TTH 11:30 AM 12:45 PM Waleed Ziad Hybrid 3
RELI 375 Archaeology of Cult MW 5:20 PM 6:35 PM Jocelyn Burney Hybrid 3
RELI 385 Modern Muslims and the Qur'an TTH 4:45 PM 6:00 PM Micah Hughes Hybrid 3
RELI 424 Gender Theory and the Study of Religion TTH 3:00 PM 4:15 PM Rebecca Henriksen Hybrid 3
RELI 481 Religion, Fundamentalism, and Nationalism MWF 10:40 AM 11:30 AM Ehsan Sheikholharam Mashhadi Hybrid 3
SOCI 125 Sociology of Sexualities MWF 12:00 PM 12:50 PM Kathleen Fitzgerald Hybrid 3
SOCI 133 Sociology of Politics MWF 10:40 AM 11:30 AM David Rigby Hybrid 3
SOCI 252 Data Analysis MWF 4:00 PM 4:50 PM Meng-Jung Lin Hybrid 3
SOCI 411 Social Movements TTH 6:30 PM 7:45 PM Kenneth Andrews Hybrid 3
SOCI 421 Environmental Sociology TTH 4:45 PM 6:00 PM Anthony Ladd Hybrid 3
SPAN 203 Intermediate Spanish I MWF 4:00 PM 4:50 PM Nancy Aaron Hybrid 3
SPAN 338 Transatlantic Cultural Topics MWF 9:20 AM 10:10 AM Helene De Fays Hybrid 3
SPAN 340 Iberian Cultural Topics MW 2:40 PM 3:55 PM Abel Munoz-Hermoso Hybrid 3
SPAN 340 Spanish Women Writers TTH 11:30 AM 12:45 PM Irene Gomez-Castellano Hybrid 3
SPAN 650 The Spanish Comedia of the Golden Age TTH 11:30 AM 12:45 PM Carmen Hsu Hybrid 3
SPAN 105 Spanish for High Beginners Multiple sections available - - - Hybrid 4
SPAN 203 Intermediate Spanish I Multiple sections available - - - Hybrid 3
SPAN 204 Intermediate Spanish II Multiple sections available - - - Hybrid 3
SPAN 255 Conversation I Multiple sections available - - - Hybrid 3
SPAN 261 Advanced Spanish in Context Multiple sections available - - - Hybrid 3
SPAN 323 Spanish for the Legal Professions MWF 2:40 PM 3:30 PM Hosun Kim Hybrid 3
SPAN 340 Iberian Cultural Topics TTH 11:30 AM 12:45 PM Irene Gomez-Castellano Hybrid 3
SPAN 360 Introduction to Hispanic Linguistics TTH 1:15 PM 2:30 PM Lamar Graham Hybrid 3
SPAN 371 Studies in Spanish Literature TTH 3:00 PM 4:15 PM Carmen Hsu Hybrid 3
SPAN 381 Studies in Spanish and Spanish American Poetry TTH 9:45 AM 11:00 AM Irene Gomez-Castellano Hybrid 3
STOR 471 Long Term Actuarial Models MW 5:45 PM 7:00 PM Charles Dunn Hybrid 3
STOR 475 Healthcare Risk Analytics T 4:45 PM 7:45 PM Frederick Kelly Hybrid 3
STOR 535 Probability for Data Science TTH 9:45 AM 11:00 AM Amarjit Budhiraja Hybrid 3
STOR 151 Introduction to Data Analysis MWF 4:00 PM 4:50 PM - Hybrid 3
STOR 155 Introduction to Data Models and Inferencing Multiple sections available - - - Hybrid 3
STOR 471 Long-Term Actuarial Models MW 5:45 PM 7:00 PM Charles Dunn Hybrid 3
STOR 475 Healthcare Risk Analytics T 4:45 PM 7:45 PM Frederick Kelly Hybrid 3
STOR 535 Probability for Data Science TTH 9:45 AM 11:00 AM Amarjit Budhiraja Hybrid 3
STOR 612 Models in Operations Research TTH 9:45 AM 11:00 AM Quoc Tran Dinh Hyflex 3
STOR 634 Probability I MW 9:20 AM 10:35 AM Sreekalyani Bhamdi Hybrid 3
STOR 654 Statistical Theory I TTH 4:45 PM 6:00 PM Andrew Nobel Hybrid 3
STOR 664 Applied Statistics MW 2:40 PM 3:55 PM Richard Smith Hybrid 3
WGST 201 Introduction to Feminist Thought TTH 9:30 AM 10:45 AM Tanya Shields Hybrid 3
WGST 270 Introduction to Transgender Studies TTH 8:00 AM 9:15 AM Jacob Lau Hybrid 3
WGST 345 Gender and Film TTH 4:45 PM 6:00 PM Sarah Bloesch Hybrid 3
BIOL 680 Advanced Seminar in Biology THURS 3:00 PM 4:15 PM Tyson Hedrick Hyflex 1
COMM 412 Critical Theory TTH 11:30 AM 12:45 PM Lawrence Grossberg, Preston Adcock Hyflex 3
COMM 537 Master Screenwriting WED 5:00 PM 8:00 PM Michael Acosta Hyflex 3
ENEC 203 Introduction to Environmental Science Problem Solving TTH 6:30 PM 7:45 PM Carol Hee Hyflex 3
ENEC 324 Water in Our World: Introduction to Hydrologic Science and Environmental Problems TTH 1:15 PM 2:30 PM Tamlin Pavelsky Hyflex 3
ENVR 430 Health Effects of Environmental Agents MWF 2:40 PM 3:30 PM Louise Ball Hyflex 3
ENVR 442 Biochemical Toxicology TTH 9:45 AM 11:00 AM Ilona Jaspers Hyflex 3
ENVR 500 Environmental Processes, Exposure, and Risk Assesment TTH 4:45 PM 6:00 PM Jason Surrat Hyflex 3
ENVR 525 Water, Sanitation, Hygiene, and Global Health TTH 4:45 PM 6:00 PM Michael Fisher Hyflex 3
ENVR 600 Environmental Health TTH 11:30 AM 12:45 PM Louise Ball Hyflex 3
ENVR 640 Environmental Exposure Assessment TTH 1:15 PM 2:30 PM Joachim Pleil Hyflex 3
EXSS 576 Exercise Endocrinology TTH 3:00 PM 4:15 PM Anthony Hackney Hyflex 3
GEOG 215 Introduction to Spatial Data Science TTH 9:45 AM 11:00 AM Paul Delamater Hyflex 3
GEOG 268 Geography of Africa TTH 3:00 PM 4:15 PM Chérie Rivers Ndaliko Hyflex 3
GREK 101 Elementary Classical Greek 1 Janet Downie Hyflex 4
GREK 203 Intermediate Classical Greek 1 MWF 4:00 PM 4:50 PM Janet Downie Hyflex 3
PHIL 160 Virtue, Value, and Happiness: An Introduction to Moral Theory MW 10:40 AM 11:30 AM Geoffrey Sayre-Mccord Hyflex 3
PHIL 370 Authority, Freedom, and Rights: Advanced Political Philosophy MWF 1:20 PM 2:10 PM Fabian Wendt Hyflex 3
PHIL 384 Gateway to Philosophy, Politics, and Economics MW 5:20 PM 6:35 PM Staff Hyflex 3
PHYS 100 How Things Work MWF 12:00 PM 12:50 PM Jennifer Weinberg-Wolf Hyflex 4
PHYS 311 Electromagnetism I TTH 1:15 PM 2:30 PM Julieta Gruszko Hyflex 3
POLI 272 The Ethics of Peace, War, and Defense MWF 2:40 PM 3:30 PM Alexandru Marcoci Hyflex 3
PSYC 180 Social Media, Technology, and the Adolescent Brain TTH 4:45 PM 6:00 PM Rosa Li Hyflex 3
PSYC 438 Research Topics in the Psychology of Language TTH 11:30 AM 12:45 PM Jennifer Arnold Hyflex 3
STOR 590 Advanced Data Analysis MWF 1:20 AM 2:10 AM Richard Smith Hyflex 3
AAAD 403 Human Rights: Theories and Practices in Africa TTH 11:30 AM 12:45 PM Eunice Sahle In Person 3
AMST 231 Native American History: The East MWF 4:00 PM 4:50 PM Lucas Kelley In Person 3
AMST 248 Intersectionality: Race, Gender, Sexuality, and Social Justice MW 1:20 PM 2:10 PM Antonia Randolph, Kita Douglas In Person 3
ANTH 102 Introduction to Cultural Anthropology TTH 9:45 AM 11:00 AM Angela Stuesse In Person 3
ANTH 541 Sociolingusitics TTH 9:45 AM 11:00 AM David Mora-Marin In Person 3
ANTH 284 Culture and Consumption MWF 9:20 AM 10:10 AM - In Person 3
APPL 110 Archaelogy of North America TTH 9:30 AM 11:00 AM Richard Goldberg In Person 3
ARTS 409 Art and Science MW 12:00 PM 2:45 PM Bob Goldstein, Stella Grabowski In Person 4
ARTS 364 The Walking Seminar: A Territorial Investigation MW 4:00 PM 6:45 PM Mario Marzan In Person 3
ASIA 375 Memory, Massacres, and Monuments in Southeast Asia TTH 4:45 PM 6:00 PM Margaret Weiner In Person 3
BIOL 409 Art and Science MW 12:00 PM 2:45 PM Bob Goldstein, Stella Grabowski In Person 4
BIOL 669 Seminar in Ecology M 1:30 PM 2:45 PM Charles Mitchell In Person 2
BUSI 408 Corporate Finance MW 3:00 PM 4:15 PM Donghwa Shin In Person 3
BUSI 410 Business Analytics TTH 3:00 PM 4:15 PM Sajad Modaresi In Person 3
BUSI 412 Strategic Management MW 4:45 PM 6:00 PM Andrew Boysen In Person 15
COMM 577 Rhetoric and Black Culture TTH 9:45 AM 11:00 AM Eric Watts In Person 3
ECON 290 Special Topics (Career Prep) WED 5:00 PM 6:15 PM Michael Norwood In Person 3
EDUC 614 Innovative and Engaging Teaching WED 1:30 PM 4:15 PM Kelly Barber-Lester In Person 3
EDUC 697 Education Minor Capstone Course Multiple sections available - - Ethan Hutt/Suzanne Gulledge In Person 3
ENEC 370 Agriculture and Society MWF 10:40 AM 11:30 AM Amy Cooke In Person 3
ENGL 146 Science Fiction/Fantasy/Utopia Multiple sections available - - - In Person 3
ENGL 158 Postcolonial Literature MWF 1:20 PM 2:10 PM Lucy Martin In Person 3
LING 360 Introduction to Spanish Linguistics Multiple sections available - - - In Person 3
MUSC 211 Ensemble I Multiple sections available - - - In Person 1
MUSC 212 Ensemble II Multiple sections available - - - In Person 1
NURS 611 Supporting the Childbearing Family M 5:30 PM 7:30 PM Rhonda Lanning In Person 3
PHYS 281 Experimental Techniques Multiple sections available - - Robert Janssens In Person 2
PHYS 660 Fluid Dynamics TTH 1:15 PM 2:30 PM Alberto Scotti In Person 3
PLCY 101 Making Public Policy MW 10:40 AM 11:30 AM William Goldsmith In Person 3
POLI 431 African Politics and Societies TTH 4:45 PM 6:00 PM Moira Marquis In Person 3
POLI 239 Intro to European Government TTH 3:00 AM 4:15 AM Dominic Nyhuis In Person 3
POLI 202 The US Supreme Court TTH 4:45 AM 6:00 AM Kevin McGuire In Person 3
PWAD 150 International Relations and Global Politics Multiple sections available - - - In Person 3
PWAD 481 Religion, Fundamentalism, and Nationalism MWF 10:40 AM 11:30 AM Ehsan Sheikholharam Mashhadi In Person 3
RELI 580 African American Islam THURS 6:30 PM 9:20 PM Youssef Carter In Person 3
SPAN 678 History of Spanish Language TTH 11:30 AM 12:45 PM Lamar Graham In Person 3
WGST 224 Introduction to Gender and Communication MWF 1:20 PM 2:10 PM Megan Wood In Person 3
WGST 424 Gender Theory and the Study of Religion TTH 3:00 PM 4:15 PM Rebecca Henriksen In Person 3
WGST 524 Gender, Communication, and Culture Multiple sections available - - - In Person 3
WGST 444 Race, Class, and Gender Multiple sections available - - - In Person 3
MUSC 213 Ensemble III Multiple sections available - - - In Person 1
Subject Course Number Class Name Days of Week Start Time (EST) End Time (EST) Instructor Name Class Type Course Credits
Table source pulled from: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1LaiOKEs_Bv16GN25OWo9hl8bc4bcDTLdNtlv9_rPhcA/edit#gid=0
The table updates every 5-15 minutes. For most accurate info, check the link above. Thank you so much to Marcella Pansini, Ruth Samuel and UNC-Chapel Hill community for making this possible. 

Get In Touch

Let's talk about everything!

Don’t like forms? Send me an email. 👋